A nemigyógyászok rutinosan látják el az STD-betegeket, számukra ez teljesen természetes dolog. Nem kell attól tartanod, hogy ítélkeznek feletted vagy megszólnak azért, mert STD-betegséged van. Nyugodtan előadhatod a panaszaidat, és bármit megkérdezhetsz tőlük.
Az orvosi vizsgálaton kikérdeznek a panaszaidról, megnézik a látható elváltozásokat, kenetet vesznek a váladékból, amit azonnal megnéznek. A váladékokat laboratóriumi tesztekre is elküldik, amelyek pontosan meghatározzák, milyen kórokozóval fertőződtél meg. Bizonyos kórokozók vizsgálata vérmintából történik.
A pontos kivizsgálás, STD-szűrés alapvető fontosságú ahhoz, hogy precízen történjen a kezelés. Ugyanígy nagyon fontos, hogy a kezelés befejeztével az ellenőrző vizsgálatokat is elvégezzék, ugyanis a panaszok, tünetek enyhülése, megszűnése nem feltétlenül jelent egyet a fertőzés megszűnésével!
A páros kezelés kiemelt fontossággal bír, hogy partnered ne fertőzzön vissza, ha már meggyógyítottak. Ezért minden esetben ajánlott az ő kezelése is.
Nemtől függetlenül ellenjavallott mindenféle gyógykészítmény használata a nemiszervek környékén (kenőcsök, ecsetelők, stb), ahogy az antibiotikumok, gombaölők szedése is, legalább 2 hétig, mivel ezek bármelyike torzíthatja a vizsgálat eredményét.
A nők számára a legfontosabb tudnivaló, hogy a szűrést menstruáció alatt nem lehet elvégezni, illetve, hogy a szex a szűrést megelőző három napban kerülendő.
Férfiak számára tilos a szűrés előtti két órában vizelni, különben maga a vizsgálandó anyag távozik a húgycsőből.
Mivel a különféle kórokozók több területet is érinthetnek, vizsgálatfüggő, hogy honnan szükséges a mintavétel.
Nők esetében ez általában a méhnyak és hüvely, de adott esetben a nemiszerv környéki bőrről is gyűjt mintát az orvos.
A férfiakra általában néhány másodpercig kellemetlen érzés vár, ugyanis a mintavétel a húgycsőből egy vékony pálcikával történik. A vizsgálat valóban kellemetlen, de komoly fájdalomtól azért nem kell tartani! Kórokozók azonban előfordulhatnak a makk és fityma környékén is, onnan egy speciális kefével kaparnak egy keveset a felső hámrétegből.
Szerencsére ezt nem neked kell eldöntened, ugyanis minden STD teszt előtt szükséges egy konzultáció az adott nemigyógyásszal. Az általad elmondott tünetek alapján orvosodnak már könnyebb lesz behatárolni, milyen betegségek merülhetnek fel, így csak azokra kell teszteltetned magad, amire valóban szükség van. Célszerű nem „csomagok”-ban gondolkodni, számodra az a legjobb, ha az orvosod személyre szabja a kivizsgálásodat.
Természetesen igen, azonban vannak esetek, amikor felesleges. Amennyiben nincsenek tüneteid, akkor is érdemes az éves orvosi kontrollok közé beiktatnod a nemi betegség szűrést, de ilyenkor már elegendő az esetlegesen lappangó betegségekre tesztet készíttetned.
STD vizsgálatok elvégzésére a területileg illetékes bőr-és nemibeteg gondozóban van lehetőség. Szinte mindenhol időpont foglalása szükséges. Azonban a laboratóriumi vizsgálatokat a TB nem finanszírozza, ezért a legtöbb helyen a laborokkal történő egyedi szerződés alapján tudnak teszteket végezni. Ez rendelőnként változó, így ha speciális probléma, kérdés merül fel, az adott bőrgyógyászati gondozót kell keresni.
Amire minden bőr-és nemibeteg gondozóban kötelezően van lehetőség, az a HIV szűrés, akár anonim módon is, illetve a szifilisz szűrés.
Magán rendelőben általában az összes ma ismert STD kórokozó szűrésére van lehetőség. Itt viszont ezek ára szab határt a vizsgálatoknak. természetesen, ha a paciens azt kéri, mindet el lehet végezni, de célszerű az orvosi konzultáció során leszűkíteni a kört, hogy elfogadható ára legyen, de ugyanakkor ne maradjon ki semmi, aminek jelentősége lehet. Ezt az orvos a kórtörténet felvételével, az esetleges panaszok értékelésével, a rizikó meghatározásával teszi (partnerek száma, szexuális szokások stb).
Fontos! Az orvos mindig a beteget, és nem a leletet kezeli! Minden laboratóriumi eredmény a konzultáció eredménye és a klinikai tünetek alapján értékelendő, előfordulhat például, hogy egy pozitív ureaplasma teszt, vagy Streptococcus tenyésztés esetén sem kell antibiotikum, vagy ellenkezőleg, negatív laborok mellett mégis szükséges gyógyszeres kezelés. Ezért nem a laboratóriumi vizsgálatokat kell forszírozni, hanem a megfelelő orvoshoz eljutni.