1.
Az STD egy angol betűszó, ami a “Sexually Transmitted Diseases”, vagyis “szexuális úton terjedő betegségek” kifejezést takarja.
AZ STD-k olyan fertőző betegségek, amelyek szexuális érintkezéssel kerülnek át egyik emberből a másikba. Szexuális érintkezés minden olyan kapcsolat, amikor valakinek a nemi szerve egy másik ember nemi szervével, szájával vagy végbelével érintkezik.
2.
Bárki, aki szexuális életet él, ki van téve ennek a lehetséges fertőzésnek! Persze, a fertőződés kockázatának mértéke nagyon is különböző. Nyilvánvaló, hogy akinek több partnere van, és soha nem használ óvszert, annak sokkal nagyobb esélye van arra, hogy STD-vel megfertőződik. De azt is utolérheti a probléma, aki igyekszik megválogatni a partnereit, és nem ugrik bele azonnal bárkinek az ágyába. Az STD-k ugyanis sokszor jó ideig tünetmentesek, ezért látszólag teljesen egészséges embertől is el lehet kapni ezeket.
Az STD-betegségek után ráadásul nem marad tartós immunvédelem – szemben más fertőző betegségekkel, mint pl. a kanyaró vagy a bárányhimlő. Ezért aztán sajnos, ugyanazt a fertőzést életünk során akárhányszor megkaphatjuk. Elég ijesztően hangzik, nem?
3.
A szexuális érintkezés révén sokféle, változatos tünetekkel jelentkező STD adható át. Ezek lappangási ideje is eltérő: vannak, amelyek az együttlét után néhány órával már tüneteket okoznak, pl. a gonorrhoea, mások néhány nap vagy hét múlva mutatkoznak, pl. a herpesz vagy a klamídiafertőzés, míg ismét más fertőzések esetében akár hónapok is eltelhetnek a panaszok jelentkezéséig, pl. HPV okozta nemiszervi szemölcsök.
Ha az STD-betegség a nemi szerveken jelentkezik, akkor leggyakrabban kóros váladékozás, folyás, hólyagok, sebek, kiütések, növedékek, viszketés, fájdalom lép fel. Akadnak azonban olyan STD-fertőzések is, melyek a test egyéb területein kiütéssel, lázzal, nyirokcsomó-megnagyobbodással, esetleg hasmenéssel, hányással, sárgasággal járnak (pl. hepatitis, szifilisz, HIV-fertőzés).
Előfordulhat az is, hogy hosszabb ideig semmiféle tünetet nem észlelünk, holott már STD-fertőzést kaptunk, és azt tovább is tudjuk adni. Ezekben az esetekben STD-szűréssel (vérvizsgálat, nemi váladékok vizsgálata) már megállapítható a fertőzöttség, mielőtt még tünetek, panaszok jelentkezhetnek.
4.
Legsürgősebb teendő a további szexuális érintkezés kerülése. Aki ugyanis STD-ben szenved, annak állapotát a szexuális aktus ronthatja, sőt elősegíti a kórokozóknak a belső nemi szervek irányába való terjedését. Emellett a fertőzött személy partnerét is kiteszi a megfertőződésnek.
Lehet, hogy a tünetek csekélyek, de a probléma lehet, hogy nem fog magától megoldódni. A panaszok pl. folyás, vizeletcsípés, átmenetileg csökkenhetnek, vagy akár meg is szűnhetnek, de előbb-utóbb ismét jelentkeznek, mivel a fertőzés továbbra is jelen lehet. Ha peched van, akkor már olyan későn kerülsz orvoshoz, hogy szövődmények is kialakulhatnak menet közben. Pl. ilyen a klamídia okozta kismedencei gyulladás, szélsőséges esetben a meddőség. A panaszok okát laboratóriumi vizsgálatokkal kell kideríteni, mivel a tünetek alapján nem lehet eldönteni, hogy melyik kórokozó idézi elő a betegséget.
Okos dolog, rögvest a partnereddel együtt nemigyógyászhoz fordulni, hogy a kivizsgálás és kezelés gyorsan és párhuzamosan megtörténhessen. Így elejét vehetjük a „ping-pong effektusnak”, vagyis az oda-visszafertőzés kialakulásának (amikor a gyógyult beteg partnerétől kapja el ismét a fertőzést).
5.
Az STD-kellátásával elsősorban a nemigyógyászok foglalkoznak. A nemigyógyászok alapos kiképzést kapnak az STD-k minden kérdéséről, azonnal tudnak kenetet nézni, és pároddal együtt meg tudnak vizsgálni, nem szükséges kétféle orvost felkeresnetek. Az STD-k szövődményeivel viszont pl.: prosztatagyulladással, kismedencei gyulladással, nőgyógyászok és urológusok foglalkoznak. Ezért jó, ha olyan centrumba mész, ahol mindhárom szakma képviselői együtt dolgoznak csapatban.
6.
A baktériumok okozta STD-fertőzések tökéletesen meggyógyíthatók. Ezért érdemes mielőbb nemigyógyász szakorvoshoz fordulni.
A vírusok által kiváltott STD-k közül jó néhány mindmáig hosszabb távú problémát okoz, mert a vírusokra nagyon nehéz gyógyszerekkel hatni. Ezért ezen betegségek sok esetben véglegesen nem gyógyíthatóak, csupán kezelhetőek. Fontos azonban tudni, hogy ez nem azt jelenti, sosem gyógyulsz meg. A HPV fertőzést például az immunrendszer eltünteti, olyan lesz, mintha sose lett volna. Sajnos tényleg minden szempontból olyan, el is kaphatod újra, ha nem oltatod be magad.
7.
Ha nem kezelik az STD-ket és szerencséd van, akkor meggyógyulhat magától. Ha nincs, akkor olyan súlyos szövődmények, betegségek alakulhatnak ki, melyek ellátása sokkal kevésbé kecsegtet eredménnyel, míg a korai felismerés és megfelelő ellátás ezeket megelőzi. Ezért fontos rendszeresen STD-szűrésre járni.
A kórokozók gyulladást okozhatnak a belső nemi szervekben, így a krónikus fertőzés például akár meddőséghez is vezethet.
A terhesség, a szülés, a szoptatás során a fertőzött anya később gyermekét is veszélybe sodorhatja. Egyes kórokozók vetélést, koraszülést idézhetnek elő, vagy az újszülött betegen születhet.
Mindkét nemben kialakulhat bizonyos kórokozók miatt ízületi, szemészeti gyulladás.
A méhnyakrák kialakulása pedig közismerten a humán papillómavírus (HPV) bizonyos típusaival függ össze.